Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Regulaminem strony. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do plików cookies w Twojej przegladarce.
Start » Katalog » Miecze Ceremonialne » DOSTĘPNY » UNIKATOWY SZCZERBIEC - MIECZ KORONACYJNY KRÓLÓW POLSKICH
[DOSTĘPNY]
450,00zł

UNIKATOWY SZCZERBIEC - MIECZ KORONACYJNY KRÓLÓW POLSKICHUNIKATOWY SZCZERBIEC - MIECZ KORONACYJNY KRÓLÓW POLSKICHUNIKATOWY SZCZERBIEC - MIECZ KORONACYJNY KRÓLÓW POLSKICH

 

UNIKATOWY SZCZERBIEC - MIECZ KORONACYJNY KRÓLÓW POLSKICH

 Prezentowany model jest  wierną repliką oryginału (waga i wymiary jak w oryginale).

REPLIKI NASZEJ FIRMY CENIONE SĄ PRZEZ NAJWYŻSZEJ KLASY KOLEKCJONERÓW.

ŚWIETNIE NADAJĄ SIĘ NA PREZENT M.IN. DLA: SZEFA, MĘŻA, CHŁOPAKA ITP.

W OFERCIE POSIADAMY TAKŻE EKSKLUZYWNE OPAKOWANIA DREWNIANE ORAZ SZEROKĄ GAMĘ PRODUKTÓW DO EKSPOZYCJI REPLIK BRONI PALNEJ I BRONI BIAŁEJ, TAKICH JAK : RAMY, ZAWIESZKI, STOJAKI, TABLA  itp.


Producent: Płatnerze Hiszpańscy (SZCZERBIEC)

długość 95 cm 
waga: 1,6 kg

Model ten wykonany jest z wysokowęglowej stali toledańskiej. Miecz nie jest naostrzony ani przystosowany do ostrzenia.

Obie strony ostrza są gładkie i przystosowane do graweru okolicznościowego (ostrze wymaga konserwacji)

Cena nie dotyczy prezentowanego na zdjęciach stojaka

CIEKAWOWSTKA:

Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski, jeden z najcenniejszych zabytków i unikatowe świadectwo polskiej historii. Jedyne zachowane insygnium koronacyjne dynastii piastowskiej. Szczerbiec kładziono na ołtarzu konfesji jeszcze przed przyjściem do katedry orszaku z królem. Był następnie przepasywany królom polskim podczas koronacji.

Wbrew tradycji nazwa miecza wiąże się ze szczerbą (modica laesura) która znajduje się nie na ostrzu, lecz w środku głowni.

Szczerbiec powstał najprawdopodobniej w Polsce na przełomie XII i XIII wieku, lub w kręgu nadreńskiej sztuki złotniczej. Pierwszym udokumentowanym źródłowo jego posiadaczem był książę mazowiecki Bolesław I (1208-1248). Pierwszy raz został użyty w 1320 roku podczas koronacji Władysława Łokietka. Współcześni autorzy wiążą hipotetycznie pochodzenie Szczerbca z Bolesławem (zm. 1248), synem Konrada mazowieckiego. W późniejszych latach miał się dostać Szczerbiec w ręce Władysława Łokietka i był użyty przy jego koronacji w 1320[1].

Szczerbiec z nazwy wymienił po raz pierwszy Długosz przy koronacji Kazimierza Jagiellończyka (1447), „Jan Głowacz z Oleśnicy, wojewoda sandomierski, trzymał miecz Szczerbcem zwany". Od tej pory Szczerbiec występuje przy opisach koronacji[2]. Sadowski autor pierwszego naukowego opracowania miecza, datował go na I ćwierć XIII w. i wiązał jego proweniencję z kręgiem nadreńskim. Miecz stanowić miał własność Krzyżaków, od których dostał się w ręceKonrada I mazowieckiego, znanego dobroczyńcy Krzyżaków[3].

W czasie potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz zabrał go ze sobą na Śląsk. W roku 1795 Szczerbiec został zrabowany ze Skarbca Koronnego na Wawelu przez Prusaków. W roku 1884 został wykupiony z kolekcji ambasadora Rosji w Paryżu, Aleksandra P. Bazilewskiego, i trafił do Ermitażu w Petersburgu. Do Polski, na Wawel, trafił ponownie w 1928 roku, na mocy traktatu ryskiego. W obliczu wybuchu II wojny światowej Szczerbiec wraz z innymi najcenniejszymi zabytkami w 1939 roku został wywieziony do Kanady. W roku 1959 powrócił na Wawel. Szczerbiec obecnie przechowywany jest w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu.


" KTO KRAJ SWÓJ KOCHA I BOGA SIE BOI

MA SZABLĘ, KONIA, O RESZTĘ NIE STOI"

Jan Ursyn Niemcewicz " Stefan Czarnecki" fragment



450,00zł

Recenzje
Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:
ZŁOTY RYNGRAF - BÓG HONOR OJCZYZNA (R5)
ZŁOTY RYNGRAF - BÓG HONOR OJCZYZNA (R5)
NAPOLEOŃSKI PISTOLET SKAŁKOWY Z 1806 r SYGNOWANY (1026)
NAPOLEOŃSKI PISTOLET SKAŁKOWY Z 1806 r  SYGNOWANY (1026)
SZABLA HUSARSKA WZ 1750 B/POCHWY "BÓG HONOR OJCZYZNA"
SZABLA HUSARSKA WZ 1750 B/POCHWY "BÓG HONOR OJCZYZNA"
WŁOSKI OKAZAŁY PISTOLET KAPISZONOWY 1825 r. (1013/G)
WŁOSKI OKAZAŁY PISTOLET KAPISZONOWY 1825 r. (1013/G)


Powiedz znajomemu


Powiedz o tym produkcie swoim znajomym
Kategorie

Miecze 2