Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Regulaminem strony. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do plików cookies w Twojej przegladarce.
Start » Katalog » SZABLA POLSKA KARABELA » DOSTĘPNY » SZLACHECKA SZABLA POLSKA KARABELA XVII W.
[DOSTĘPNY]
1595,00zł

SZLACHECKA SZABLA POLSKA KARABELA XVII W.SZLACHECKA SZABLA POLSKA KARABELA XVII W.SZLACHECKA SZABLA POLSKA KARABELA XVII W.

SZLACHECKA SZABLA POLSKA KARABELA XVII W.

 Prezentowany model jest  wierną repliką oryginału (waga i wymiary jak w oryginale).

 


Producent: Płatnerze Hiszpańscy ((KARABELA )

długość 99 cm 
waga: 2kg

Model ten wykonany jest z wysokowęglowej stali toledańskiej. Szabla nie jest naostrzona ani przystosowana do ostrzenia.

Obie strony ostrza są gładkie ( przystosowane do grawerowania)

Pochwa jest wykonana z drewna i skóry naturalnej ( ze zdobieniami mosiężnymi ). Na pochwie znajdują się motywy Matki Boskiej i Orła Polskiego

Rękojeść wykonana jest ze stali i drewna z elementami mosiężnymi

Cena nie dotyczy prezentowanego na zdjęciach stojaka.

Karabela – lekka i często ozdobna szabla szlachty polskiej o otwartym jelcu i rękojeści ukształtowanej na wzór głowy orła. Doskonale sprawdzająca się w walce pieszej, stąd noszona często przy stroju codziennym, a zatem zwykle bogato zdobiona. Szabla była charakterystyczna dla sarmatyzmu - polskiej kultury artystycznej II połowy XVII i XVIII wieku[1]. Broń wywodziła się z Turcji jednak w wyniku wielowiekowego użytkowania przez szlachtę polską uzyskała lokalny charakter.
Przytacza się często kilka teorii na pochodzenie nazwy szabli Karabela:

Pierwsza głosi, że nazwa ta wywodzi się z połączenia dwóch słów z języka tureckiego "Kara" - oznaczająca kolor czarny oraz arabskiego "Bela" oznaczająca nieszczęście, przekleństwo lub klątwę. Połączenie tych dwóch słów w nazwę Karabela daje w sumie wyraz oznaczający "czarną klątwę", "czarne nieszczęście" lub "czarne przekleństwo".
Równolegle istnieje również wersja włoskiego, czy też łacińskiego pochodzenia tej nazwy. Nazwa miałaby pochodzić więc od słów "cara" (drogocenna) i "bella" (piękna),
Według teorii o polskiej prowiniencji nazwa miałaby się wywodzić od nazwiska polskiego szlachcica - Karabeli, który podobno pierwszy wprowadził lekką, ozdobną szablę jako uzupełnienie paradnego stroju dworskiego. Czego uzasadnieniem jest polska tradycja nadawania nazw orężu od imion jak np. batorówka, zygmuntówka, augustówka czy kościuszkowska,
Kolejna teoria wywodzi nazwę szabli od nazw geograficznych w Turcji, Iraku bądź Iranie gdzie miano te szable produkować. Najczęściej podaje się tutaj irackie miasto Kerbela (wg Zygmunta Glogera[2]), ale wskazuje się także na inne związane z iracko-perskim kręgiem kulturowym[3].
Bardzo prawdopodobną jest wersja, że nazwa wywodzi się od indosłowiańskiego prasłowa, które odpowiada sanskryckiemu słowu 'karavla'[4] oznaczającego miecz, lub bułat."

1-Karabela [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2014-04-05 16:22Z [dostęp: 2014-07-27 18:36Z]. Dostępny w Internecie: //pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Karabela&oldid=391967371595,00zł

Recenzje


Powiedz znajomemu


Powiedz o tym produkcie swoim znajomym
Kategorie

Miecze 2