Szabla Polska MY PIERWSZA BRYGADA oficera piechoty WZ. 1917 TRENINGOWA PS-17
Szabla ta to przykład luksusowej broni wykonanej w krakowskiej pracowni Henryka Sztorca z okazji 5. rocznicy powstania Legionów Polskich (sierpień 1914).
Kopia modelu historycznego.
UWAGA. Model kuty i hartowany do lekkiego treningu siły cięcia.
Model posiada tępą klingę ale nadaje się do ostrzenia.
KLINGA: STAL WYSOKOWĘGLOWA 1060 KUTA I HARTOWANA RĘCZNIE (wymaga konserwacji) HARTOWANIE DO POZIOMU: 52-54 HRC
Na wewnętrznym płazie głowni, w kartuszu zdobionym dębowymi liśćmi, trawione litery L.P., napis 6 / VIII / MY / PIERWSZA / BRYGADA, poniżej na tle skrzyżowanych szabel, karabinów i lufy armatniej odznaka "Za wierną służbę" i data 1914.
Na zewnętrznym płazie, w podobnej dekoracji, litery W.P. oraz inskrypcja ZA / WIARĘ / ZA / WOLNOŚĆ / ZA HONOR / OJCZYZNY, poniżej orzeł w koronie i data 1919.
POCHWA: stalowa - polerowana (wymaga konserwacji). W środku wyściółka skórzana. Można trzymać szablę w pochwie bez obaw o korozję.
Rękojeść: mosiężna grawerowana
Rękojeść z okładziną drewnianą, oklejona skórą naturalną - karbowana
WYSOKA ELASTYCZNOŚĆ KLINGI
Wymiary:
Długość całkowita w pochwie: ok 116 cm
Długość szabli bez pochwy: ok 109 cm
Długość klingi: ok 95 cm
Długość rękojeści: ok 14 cm
Grubość ostrza przy rękojeści: 6 mm
Szerokość ostrza przy rękojeści: 2,8 cm
Waga z pochwą: ok 1,92 kg
Waga bez pochwy: ok 1,1 kg
Waga pochwy: ok 0,8 kg
Nasz model jest kopią, która bazuje na szabli opisanej w książce Pawła Komorowskiego
PONIŻEJ FRAGMENT OPISU ORYGINAŁU:
" Rękojeść zamknięta, oprawa mosiężna. Jelec krzyżowo - kabłąkowy w środkowej części pogrubiony i poszerzony z trójkątnymi wąsami. Przednie ramię jelca zagięte pod kątem prostym, dalej wypukłym łukiem połączone z głowicą. Tylne ramię krótsze, zakończone płaską łezką nachyloną ku głowni. Głowica nakryta kapturkiem z orłem w koronie, przechodzącym w warkocz sięgający jelca. Na głowicy nakrętka w kształcie rozetki, mocująca trzpień głowni. Trzon rękojeści rogowy, lekko pochylony do przodu, karbowany, z oplotem ze skręconego mosiężnego filigranu. Na tylnym ramieniu jelca, od spodu, wybita sygnatura SZTORC / KRAKÓW.
Głownia stalowa polerowana, o małej krzywiźnie, szlifowana obustronnie w pojedyncze zbrocze. Pióro z przygrzbietową mocno zaznaczoną ością, obosieczne, sztych decentryczny. Na wewnętrznym płazie głowni, w kartuszu zdobionym dębowymi liśćmi, trawione litery L.P., napis 6 / VIII / MY / PIERWSZA / BRYGADA, poniżej na tle skrzyżowanych szabel, karabinów i lufy armatniej odznaka "Za wierną służbę" (ustanowiona przez Józefa Piłsudskiego w sierpniu 1916 roku) i data 1914.
Na płazie zewnętrznym, w podobnej dekoracji, litery W.P. oraz inskrypcja ZA / WIARĘ / ZA / WOLNOŚĆ / ZA HONOR / OJCZYZNY, poniżej orzeł w koronie i data 1919. Grzbiet głowni także zdobiony. Pochwa stalowa niklowana z dwiema ryfkami i ruchomymi kółkami. Ostroga asymetryczna. "1.
1 - Fragment opisu modelu z książki Pawła Komorowskiego: "Szabel nam nie zabraknie... Broń biała żołnierza polskiego z XVIII-XX wieku" strona 16, Oficyna Wydawnicza Kulawiak, Sylva-Opus Paweł Komorowski
Kopia modelu historycznego prezentowanego w książce Pawła Komorowskiego: "Szabel nam nie zabraknie... Broń biała żołnierza polskiego z XVIII-XX wieku" strona 16, Oficyna Wydawnicza Kulawiak, Sylva-Opus Paweł Komorowski