Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Regulaminem strony. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do plików cookies w Twojej przegladarce.
Start » Katalog » Szabla Polska Husarska WZ1750 » dostępny » POLSKA SZABLA HUSARSKA Z PALUCHEM Z XVII W Z POCHWĄ NA TABLO
[dostępny]
870,00zł

POLSKA SZABLA HUSARSKA  Z PALUCHEM Z XVII W Z POCHWĄ NA TABLOPOLSKA SZABLA HUSARSKA  Z PALUCHEM Z XVII W Z POCHWĄ NA TABLOPOLSKA SZABLA HUSARSKA  Z PALUCHEM Z XVII W Z POCHWĄ NA TABLO

POLSKA SZABLA HUSARSKA  Z PALUCHEM Z XVII W Z POCHWĄ NA TABLO

 

 

Prezentowany model jest  wierną repliką oryginału (waga i wymiary jak w oryginale).

REPLIKI NASZEJ FIRMY CENIONE SĄ PRZEZ NAJWYŻSZEJ KLASY KOLEKCJONERÓW.

ŚWIETNIE NADAJĄ SIĘ NA PREZENT M.IN. DLA: SZEFA, MĘŻA, CHŁOPAKA ITP.

W OFERCIE POSIADAMY TAKŻE EKSKLUZYWNE OPAKOWANIA DREWNIANE ORAZ SZEROKĄ GAMĘ PRODUKTÓW DO EKSPOZYCJI REPLIK BRONI PALNEJ I BRONI BIAŁEJ, TAKICH JAK : RAMY, ZAWIESZKI, STOJAKI, TABLA  itp.


Producent: Płatnerze Hiszpańscy (WZ 1750/P )

długość 95 cm 
waga: 2 kg

Model ten wykonany jest z wysokowęglowej stali toledańskiej. Szabla nie jest naostrzona ani przystosowana do ostrzenia.

Z jednej strony ostrza wygrawerowany jest napis " HUSSARIA".  Z drugiej strony ostrza jest napis " JESUS MARIA JOSEF SPES MEA" - co oznacza "JEZUS MARIA JÓZEF MOJĄ NADZIEJĄ"  (ostrze wymaga konserwacji - natłuszczania).

 Pochwa jest stalowa

Długość tabla: 110 cm

Wysokość tabla 30 cm

Rozstaw widełek 58 cm

 

CIEKAWOWSTKA:

Szable węgiersko-polskie były protoplastami polskiej szabli husarskiej, która pojawiła się około połowy XVII wieku i stanowiła uzbrojenie chorągwi husarskich oraz oddziałów polskiej lekkiej jazdy - pancernych, kozaków, petyhorców.

Szabla husarska stanowiła wytwór rdzennie polski i jest uważana za szczytowe osiągnięcie w rozwoju broni siecznej w tym okresie.

Szabla husarska, jej geneza, charakterystyka konstrukcyjna i właściwości bojowe były przedmiotem studiów wielu czołowych polskich znawców broni.

Szabla husarska była bronią bojową i jej zdobienia oraz ornamentyka były oszczędzone. Były używane w walce i jako ozdoba stroju zamożnych dowódców i żołnierzy.

Szable husarskie znajdują się w muzeach w Polsce w liczbie kilkudziesięciu egzemplarzy. Szable husarskie znajdują sie też w zbiorach zagranicznych. W szczególności należy tutakj wymienić petersburski Ermitaż.

 

" KTO KRAJ SWÓJ KOCHA I BOGA SIE BOI

MA SZABLĘ, KONIA, O RESZTĘ NIE STOI"

Jan Ursyn Niemcewicz " Stefan Czarnecki" fragment



870,00zł

Recenzje


Powiedz znajomemu


Powiedz o tym produkcie swoim znajomym
Kategorie

Miecze 2