Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Regulaminem strony. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do plików cookies w Twojej przegladarce.
Start » Katalog » SZABLE POLSKIE KUTE I HARTOWANE » dostępny » Luksusowa szabla polska oficera kawalerii wz. 1917 PS-11
[dostępny]
2039,00zł

Luksusowa szabla polska oficera kawalerii wz. 1917 PS-11Luksusowa szabla polska oficera kawalerii wz. 1917 PS-11Luksusowa szabla polska oficera kawalerii wz. 1917 PS-11

Luksusowa szabla polska oficera kawalerii wz. 1917 PS-11

Kopia modelu historycznego.

Szabla luksusowa. Pracownia Henryka Sztorca, według ówczesnego zwyczaju nazywana Pracownią Artystyczno-Cyzelsko-Brązowniczą, mieściła się w Krakowie przy ul. Floriańskiej 47. Specjalizowała się w wyrobach kościelnych. W latach 1916-1919 dostarczała legionistom i żołnierzom odradzającego się Wojska Polskiego eleganckie rękojeści szabel, orły do czapek, guziki i odznaki mundurowe. W owych czasach nie było w Krakowie producentów głowni i pochew , dlatego brązownik mógł tylko przerabiać szable obce, zmieniając ich rękojeści na polskie, i ewentualnie grawerować lub trawić zamawiane inskrypcje czy dekoracje.

UWAGA. Model kuty i hartowany do lekkiego treningu siły cięcia.
Model posiada tępą klingę ale nadaje się do ostrzenia.

KLINGA: STAL WYSOKOWĘGLOWA 1060 KUTA I HARTOWANA RĘCZNIE (wymaga konserwacji) HARTOWANIE DO POZIOMU: 52-54 HRC
OSTRZE: grawerowane dwustronnie - jedna strona motywy roślinne orzeł polski w koronie, druga strona motywy roślinne i Matka BoskaPOCHWA: stalowa - polerowana (wymaga konserwacji). Pochwa wykładana w środku skórą. Można trzymać szablę w pochwie bez obaw o korozję.


Rękojeść: mosiężna
Rękojeść z okładziną drewnianą obszyta skórą naturalną

W karbach rękojeści oplot z drutu mosiężnego

WYSOKA ELASTYCZNOŚĆ KLINGI
Wymiary:

Długość całkowita w pochwie: ok 104 cm
Długość szabli bez pochwy: ok 98 cm

Długość klingi: ok 84 cm

Długość rękojeści: 14 cm

Grubość ostrza przy rękojeści: 5 mm

Szerokość ostrza przy rękojeści: 2,8 cm
Waga z pochwą: ok 1,76 kg
Waga bez pochwy: ok 1,070 kg
Waga pochwy: ok 0,7 kg

Nasz model jest kopią, która bazuje na szabli opisanej w książce Pawła Komorowskiego.

PONIŻEJ FRAGMENT OPISU ORYGINAŁU:

" Rękojeść zamknięta, oprawa mosiężna złocona, zdobiona wypukłym reliefem roślinnym. Jelec krzyżowo-kabłąkowy z dwoma kabłąkami bocznymi i z ostrołukowymi wąsami, z których zewnętrzny ozdobiony miniaturką odznaki pamiątkowej 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich. Przednie ramię jelca łukowe  dochodzące do głowicy, tylne zakończone płaską łezką nachyloną ku głowni, ozdobioną kwiatem. Głowica nakryta kapturkiem z orłem w koronie, przechodzącym w warkocz  sięgający jelca. Na głowicy nakrętka w kształcie rozetki, mocująca trzpień głowni. Trzon rękojeści lekko pochylony do przodu, drewniany, obciągnięty jaszczurem, z oplotem ze skręconego mosiężnego filigranu. Na tylnym ramieniu jelca, od spodu, bita sygnatura SZTORC / KRAKÓW.

Głownia stalowa niklowana, o małej krzywiźnie, płazy płasko szlifowane z grzbietem w kształcie wałka. Pióro z ością utworzoną z wałka grzbietu głowni, sztych decentryczny. Na zewnętrznym płazie głowni, przy nasadzie, sygnatura wytwórcy WEYERSBERG / SOLINGEN, poniżej trawiony złocony dekor z motywem liści i orłem w koronie oraz napis ZA WIARĘ  / I OJCZYZNĘ. Na płazie wewnętrznym, także w dekoracji roślinnej, złocony kartusz przedstawiający wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem i napis POD TWOJĄ / OBRONĘ. Pochwa stalowa polerowana z dwiema ryfkami i ruchomymi kółkami. Ostroga asymetryczna. Szyjka pochwy kanelowana."1.

- Fragment opisu modelu z książki Pawła Komorowskiego: "Szabel nam nie zabraknie... Broń biała żołnierza polskiego z XVIII-XX wieku" strona 14, Oficyna Wydawnicza Kulawiak, Sylva-Opus Paweł Komorowski
  Kopia modelu historycznego prezentowanego w książce Pawła Komorowskiego: "Szabel nam nie zabraknie... Broń biała żołnierza polskiego z XVIII-XX wieku" strona 14, Oficyna Wydawnicza Kulawiak, Sylva-Opus Paweł Komorowski2039,00zł

Recenzje


Powiedz znajomemu


Powiedz o tym produkcie swoim znajomym
Kategorie

Miecze 2